Bērnu zobu higiēnas pamatprincipi

Nav noslēpums, ka bērniem zobu tīrīšana šķiet garlaicīga un nevajadzīga, un pieaugušajiem pierunāt bērnus iztīrīt zobus nereti ir ikdienas pārbaudījums. Ikviens vecāks vēlas, lai to bērniem būtu veseli zobi un skaists smaids, tomēr ne visi prot iemācīt saviem bērniem rūpēties par savu zobu un mutes dobuma higiēnu, lai izvairītos no zobu problēmām un to ārstēšanas. Turpinājumā iepazīstieties ar 9 padomiem, kas var palīdzēt motivēt bērnu tīrīt savus zobus ar prieku.

 • 1. Pieradiniet savus bērnus pie zobu tīrīšanas
  Parādiet bērniem, kā tas būtu pareizi jādara. Tāpat noteikti izskaidrojiet bērniem, kādēļ ir būtiski tīrīt zobus – zobu netīrīšana rada zobu aplikumu un baktērijas, padarot tos neglītus un jūtīgus.
 • 2. Iedvesmojiet savus bērnus tīrīt zobus ar prieku
  Padariet zobu tīrīšanu par patīkamu un interesantu aktivitāti, nevis nejauku pienākumu. Kā rāda pieredze, ja vecāki zobus tīra ar entuziasmu, tad arī bērni ņem piemēru no tiem un aktīvāk iesaistās zobu tīrīšanas procesā.
 • 3. Nepārvērtiet zobu tīrīšanu par lūgšanos vai strīdu
  Rosiniet bērnus tīrīt zobus ar tādu motivāciju kā, piemēram, “Es tev sākumā parādīšu, kā labāk iztīrīt zobiņus, bet pēc tam tu pats / pati varēsi pabeigt tos tīrīt”.
 • 4. Ļaujiet saviem bērniem iesaistīties procesā
  Ļaujiet bērniem, lai tie uzspiež zobu pastu uz zobu birstes, kā arī neaizmirstiet viņu uzslavēt par to. Padariet zobu tīrīšanu par kopīgu pasākumu, piemēram, ļaujiet, lai bērns iztīra zobus jums, bet pēc tam jūs iztīriet zobus viņam.
 • 5. Pārbaudiet, vai bērnu zobi ir iztīrīti kārtīgi
  Ja bērni ir apguvuši zobu tīrīšanu patstāvīgi, pārbaudiet, vai tie tiešām ir iztīrīti kārtīgi, jo mazam bērnam vēl var nebūt pareizas zobu tīrīšanas iemaņas, kā arī nepieciešamā veiklība. Ļaujiet bērniem skatīties, kā jūs paši tīrāt zobus. Līdz pat 7 gadu vecumam vajadzētu uzraudzīt bērnu zobu tīrīšanas procesu un pārbaudīt tā rezultātus, sekojot līdzi kā zobu tīrīšanas tehnikai, tā arī ilgumam.
 • 6. Mainiet bērnu zobu birstes ik pēc 3 mēnešiem
  Arī jauna zobu birste var piesaistīt bērna uzmanību zobu tīrīšanai un likt darīt to ar jaunu sparu. Zināšanai – mazus bērnus īpaši uzrunā elektroniskās zobu birstes.
 • 7. Parūpējieties par pietiekamu zobu tīrīšanas laiku
  Lai zobi tiktu tīrīti vismaz 2 minūtes un lai noturētu bērnu uzmanību uz tīrīšanas procesu, izmantojiet, piemēram, smilšu pulksteni, taimeri vai attiecīga garuma, bērnu mīļoto dziesmu.
 • 8. Kontrolējiet savu bērnu uzturu
  Neļaujiet bērniem ēst saldumus ēdienreižu starplaikos, bet gan ēdienreizēs, un par bērnu labajiem darbiem kā balvu dodiet nevis, piemēram, saldumus, cepumus un limonādes, bet gan, piemēram, uzlīmes, nelielas rotaļlietas vai krāsojamās grāmatas.
 • 9. Apmeklējiet zobārstu un higiēnistu kopā
  Ja apmeklēsit zobārstu un higiēnistu kopā, bērns jutīsies drošāk un varbūt pat sadraudzēsies ar speciālistiem, ļaujot tiem darīt savu darbu. Zobu higiēnists ir jāapmeklē divas reizes gadā, bet zobu ārsts vismaz reizi gadā, turklāt, arī tad, ja nav nekādu sūdzību.

Atcerieties, ka higiēnista apmeklējums nav lēts un nākotnē jums pat var nākties ņemt kredītu, lai varētu atļauties sakārtot savus zobus, tāpēc noteikti izmantojiet šo priekšrocību, kas ir dota bērniem par brīvu apmeklēt šo speciālistu!

Follow me!