Kariess

Zobu kariess ir viens no visbiežāk sastopamajiem zobu bojājumu veidiem, ko izraisa baktērijas, kas atrodas cilvēka mutes dobumā un kas pārtiek no ogļhidrātiem, galvenokārt cukuriem, kas cilvēka mutes dobumā tiek uzņemti ar pārtiku. Ja kariess netiek ārstēts, zobu cietie audi tiek pamazām noārdīti, bet smagākos gadījumos tiek skarta pat zobu pulpas jeb zobu nervi, izraisot gan iekaisumu, gan spēcīgas zobu sāpes. Kad kariess ir pārgājis jau hroniskā stadijā, cilvēks zobu sāpēs var vairs nejust, bet iekaisuma process turpinās. Ja kariess nav skāris zobu mīkstos audus, uzreiz iespējams veikt zobu plombēšanu vai protezēšanu, bet, ja kariess ir skāris arī zobu mīkstos audus, ir nepieciešams veikt endodontiju jeb zobu kanālu tīrīšanu.

Zobu kariesu var izraisīt vairāki faktori, kuru rezultātā baktērijām, kas mīt cilvēka mutes dobumā, ir iespēja saņemt tās barības vielas, proti, ogļhidrātus un cukurus, kas nepieciešamas, lai vairotos. Kā jau pieminēts, sākuma stadijā kariess izraisa zobu cieto audu, kas ir emalja un dentīns, noārdīšanos, bet vēlāk izraisa arī zobu mīksto audu bojāšanos.

Zobu kariess attīstās, ja netiek ievērota zobu higiēna, netiek veikta regulāra zobu tīrīšana, netiek lietots zobu diegs, tiek piekopta nesamērīga diēta, kurā lielos daudzumos uzturā tiek lietota salda un cukurota pārtika, siekalās ir pārāk maz minerālvielu, kas parasti ierobežo baktēriju izplatīšanos mutes dobumā, ir nepareizs, dabīgā ceļā izveidojies sakodiens, kura rezultātā starp zobiem pastiprinātā daudzumā sakrājas ēdiens, kas netiek iztīrīts.

Kariesa attīstībai ir vairākas stadijas – sākumā tas izraisa zobu emaljas noārdīšanos, samazinot tajā minerālvielu daudzumu un pakāpeniski padarot to mīkstu. Šajā stadijā cilvēkam parasti nav nekādu sūdzību. Ja netiek uzsākta kariesa ārstēšana, baktērijas pilnīgi noārda zobu emalju, radot nopietnus zobu bojājumus. Šie bojājumu cilvēkam izraisa spēcīgas zobu sāpēs, kā arī jūtīgumu pret saldu un sāļu pārtiku, pret aukstu un karstu, tāpēc visbiežāk ir nepieciešama nopietna zobu ārstniecība.

Kariess zobus var skart trijās pakāpēs – kā virspusējs kariess (tiek skarta tikai zobu emalja, padarot to mīkstu), kā vidējas pakāpes kariess (tiek noārdīta zobu emalja, un kariess sasniedz dentīnu un izveido kariozo dobumu) un kā dziļais kariess (kariess sasniedz zobu nervus, izraisot zobu nervu iekaisumu jeb pulpītu). Pēdējā stadijā, ja netiek uzsākta iekaisuma ārstēšana, iekaisums var skart arī žokļa kaulu, kas atrodas zem cietušā zoba saknes.

Lai izvairītos no kariesa veidošanās, ir jāievēro regulāra un rūpīga zobu higiēna. Kariesam ir tendence attīstīties tajās vietās, kas ar zobu birsti ir krūti aizsniedzamas un kurās ir ierobežota siekalu piekļuve, proti, pie smaganām, zobu rievās un starpās. Šī iemesla dēļ regulāri ir jālieto arī zobu diegs, kas ļauj nodrošināt higiēnu arī zobu starpās. Noteikti ir jāievēro arī samērība saldumu lietošanā un pēc katras ēdienreizes, kurā lietoti saldumi, ja vien iespējams, jāiztīra zobi vai vismaz jāpakošļā košļājamā gumija bez cukura, kas līdzsvaro skābju un sārmu līmeni mutes dobumā.

Follow me!