Pareiza zobu tīrīšana

Lielākajai daļai cilvēku jau par ieradumu ir kļuvusi zobu tīrīšana vismaz divas reizes dienā. Nereti pēc brokastīm vai kafijas krūzes, kā arī īsi pirms iziešanas no mājas, tiek atvēlēts laiks, lai iztīrītu zobus. Tāpat arī vakaros pirms došanās gulēt, zobi tiek tīrīti. Tomēr ar to patiesībā vien nepietiek – lai pareizi koptu zobus un neveidotos ne caurumi, ne arī zobakmens un citas mutes dobuma infekcijas, jāiemācās ir pareizi tīrīt zobus. Pat ja tas nozīmē, ka var nākties nedaudz mainīt savus ieradumus, taču rezultāts būs daudz labāks un ar laiku izmaiņas jau kļūst par pieradumu.

Zobu kopšana un tīrīšana ir jāsāk jau no agra vecuma. Sākumā to dara vecāki, bet vēlāk jau pats bērns var sev iztīrīt zobus. Lai veiksmīgi atbrīvotos no visa mīkstā aplikuma, kā arī vēlāk nebūtu jāpārmācās zobu tīrīšanas paņēmiens, svarīgi jau no paša sākuma ir iemācīties to darīt pareizi. Attiecībā uz maziem bērniem var doties arī pie zobārsta vai higiēnista, kas izstāstīs un parādīs, kā tas pareizi ir darāms.

Noteikti ir arī svarīgi pievērst uzmanību, kāda zobu birstīte un pasta tiek izmantota. Lielākoties cilvēki zobu birsti izvēlas, skatoties pēc krāsas un cenas. Taču patiesībā ir dažādi faktori, kas būtu jāņem vērā, iegādājoties zobu birsti. Birstītēm sariņi tiek iedalīti mīkstos, vidēji cietos un cietos. Lai varētu zināt, kāda zobu birste ir jāiegādājas, vislabāk ir doties pie speciālista, kurš novērtēs gan zobu, gan smaganu stāvokli un spēs ieteikt vislabāko zobu birsti. Katram zobi tomēr ir individuāli – citam jutīgāki un trauslāki, citam stiprāki. Izvēloties zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, dažiem cilvēkiem tā var nenoņemt visu kariesu. Bet, izvēloties pārāk cietus sarus, tie var laika gaitā bojāt trauslo zobu emalju. Tāpat arī svarīgi ir atcerēties, ka zobu birstīte ar laiku nolietojas – lai uz tās pārāk daudz nesakrātos baktērijas, vislabāk ir mainīt zobu birsti reizi trijos mēnešos. Tāpat ir arī atšķirības pašos sariņos – tie mēdz būt noasinātāki, vai trulāki, kā arī zobu birstes galviņas var būt mazākas un lielākas. Ieteicams izvēlēties zobu birsti, kuras galviņa nav lielāka par trīs blakus esošiem zobiem.

Pareizi jāprot izvēlēties ne tikai zobu birste, bet arī pasta. Mūsdienās veikalos pieejamas dažādu veidu pastas, kas sola atšķirīgus efektus. Svarīgi arī ievērot marķējumus, no kādām vielām tā ir gatavota. Ja marķējums ir melns, tad tās sastāvā būs naftas un citi ķīmiski produkti, kas nav ieteicami. Vislabāk ir izvēlēties tās zobu pastas, kuras marķētas ar zaļo kvadrātiņu (tikai dabiski produkti) vai ar zilo (dabiski komponenti un medicīniski). Vēl ir arī sarkans marķējums, kur ir gan medicīniskas, gan ķīmiskas sastāvdaļas. Zobu higiēnisti gan iesaka izvairīties no zibu pastām, kas sola zobus padarīt baltākus – tās dažkārt var bojāt zobu emalju.

Tīrot zobus, vissvarīgākais ir atcerēties, ka birstītes kustības virziens ir no smaganām uz zoba galu. Respektīvi, tīrot augšžokli, kustība ir no augšas uz leju, bet, tīrot apakšžokli, – no lejas uz augšu. Tāpat arī svarīgi vairāk laika pievērst tām vietām, kuras ir grūtāk aizsniedzamas. Sākumā ir jāsāk tīrīt augšžoklis, bet pēc tam apakšējais. Lai gan daudzi izvēlas arī tīrīt mēli un vaigu iekšpusi, tomēr tas nav nepieciešams, ja tiek lietots mutes skalojamais līdzeklis. Pēc zobu tīrīšanas, kurai kopumā ir jāaizņem vismaz 3 minūtes laika, nepieciešama arī diegošana ar speciālu zobu diegu, kas palīdzēs atbrīvoties no kariesa, kā arī ēdienu pārpalikumiem, kas ir ieķērušies zobu starpās.

Follow me!