Zobakmens – kā ar to cīnīties?

Zobakmens ir cietais aplikums, kas veidojas, ja zobi netiek tīrīti regulāri vai arī pareizi. Ir svarīgi zobus tīrīt vismaz divas reizes dienā (pēc brokastīm un pirms gulētiešanas), ja nav iespējams to darīt pēc katras ēdienreizes. Īpaši tas attiecas uz cilvēkiem, kas jau ilgstoši smēķē, jo nikotīns ir viens no faktoriem, kas izraisa zobakmeni.

Izšķir divu veidu zobakmeņus – viens veidojas virs smaganām, bet otrs zem. Ja zobakmens ir izveidojies zem smaganām, tad pats cilvēks to nevar redzēt. Tomēr iespējams just zobakmens izraisītās sekas – smaganas ir asiņojošas un pat var sāpēt, tīrot zobus. Ir svarīgi no zobakmens atbrīvoties, citādi laika gaitā balstaudi sāk atmirt. Rezultāta zobi kustas un izkrīt ārā. Lai varētu novērst zobakmens veidošanos, ir nepieciešams regulāri doties pie zobu higiēnista un arī zobārsta. Abi šie speciālisti palīdzēs cīņā ar zobakmeni, jo mājas apstākļos no tā atbrīvoties nevar. Pat ja arī tas izdodas, tad zobakmens ātri vien rodas no jauna, kā arī tiek bojāta zobu emalja. Līdz ar to vislabākais, jo cilvēks var darīt, lai zobakmens neveidotos, ir regulāra un pareiza zobu kopšana. Tāpat zobakmeni samazināt var arī uzturs – sabalansēti ikdienā lietojot ne tikai mīkstos ēdienus, bet arī, piemēram, graužot burkānu vai kādu citu cietāku produktu, mīkstais aplikums noberžas nost, līdz ar to samazinās iespēja izveidoties zobakmenim.

Parasti zobakmens sāk veidoties pusaudžu vecumā, kad arī ar pārējo ķermeni notiek ievērojamas pārmaiņas – notiek hormonālas izmaiņas; tāpat zobakmens izveidosies netīrot zobus. Bieži vien zobakmens izveidojas tieši tajā vietās, kur ir siekalu izvadkanāli – pie priekšzobiem, kā arī zobu spraugās, kas ne vienmēr tiek rūpīgi iztīrītas. Ja cilvēkam ir zobi, kas bojājas mazāk nekā citiem, tad nereti arī zobu tīrīšanai un mutes higiēnai tiek pievērsta mazāka uzmanība. Ja mīksto kariesu siekalās esošie sāļi iznīcina un zobos neveidojas caurumi, tad zobakmens šādā veidā novērsts netiek.

Tā kā pats cilvēks no zobakmens atbrīvoties pareizi nevar, tad jādodas ir pie speciālista. Zobakmens noņemšana atkarībā no tā, cik daudz un liels zobakmens ir izveidojies, var būt gan pilnīgi nejūtama, gan arī izraisīt diskomfortu. Cilvēkiem, kuri ir ļoti jūtīgi un arī sāpju slieksnis ir zems, var būt nepieciešama arī atsāpināšana. Ja tiek noņemts liels zobakmens, tad pēc tam var rasties sajūta, ka zobi ir palikuši retāki. Tas gan skaidrojams ar to, ka zobu spraugas, kurās zobakmens ir bijis, ir no tā atbrīvotas un rodas neliela tukšuma sajūta mutē. Pēc tam, kad higiēnists vai stomatologs pacientam ir noņēmis zobakmeni, cilvēkam ir rūpīgāk jāpievēršas zobu higiēnai, lai atkal no jauna neradītu zobakmenim labvēlīgu vidi. Pirmkārt, zobi ir jātīra regulāri. Jāizmanto arī zobu diegs, lai varētu piekļūt un iztīrīt visas tās spraugas, kur nav iespējams piekļūt ar zobu birstītes palīdzību. Dažas nedēļas ieteicams arī lietot mutes skalojamo līdzekli. Taču nevajag lietot to regulāri, jo mutes skalojamā līdzekļa sastāvā ir alkohols, kas sausina mutes gļotādu, līdz ar to radot jaunu problēmu. Vēlreiz ir svarīgi atcerēties, ka zobu higiēnists ir jāapmeklē ne retāk kā reizi gadā, smēķētājiem pat biežāk.

Follow me!