Zobu higiēnists – ko viņš dara un kāpēc jāapmeklē?

Lai cilvēkam būtu skaisti zobi un veselīgs mutes dobums, nepieciešams ir ne tikai regulāri un pareizi tīrīt zobus, kā arī vismaz reizi gadā apmeklēt zobārstu, – svarīgi ir arī doties pie zobu higiēnista. Zobu higiēnists ir veselības aprūpes darbinieks, kurš veic mutes dobuma profilaksi. Viņa pienākumos ietilpst arī dažādu slimību ārstēšana un novēršana. Zobu higiēnists atbrīvos zobus no zobakmens, aplikuma, kā arī zobus nopulēs; turklāt arī viņš iemācīs, kā pareizi tīrīt zobus. Pirms došanās pie zobārsta, nepieciešams apmeklēt tieši zobu higiēnistu, kas sagatavos pacienta mutes dobumu tālākām procedūrām, kas var būt vajadzīgas, piemēram, zobu plombēšana.

Daudziem cilvēkiem ir bail no zobārstiem, tāpēc arī zobu higiēnists var izraisīt nepatīkamas emocijas vēl pirms pašas vizītes. Taču atšķirībā no zobārsta, kur dažkārt vajadzības gadījumā tiek veiktas arī sāpīgas procedūras, zobu higiēnista apmeklējumi parasti neizraisa nekādas sāpēs. Tomēr cilvēki ir atšķirīgi – līdz ar to, kas vienam šķiet nieks, otram var sagādāt nepatīkamas izjūtas. Ja zobakmens noņemšana pacientam sagādā diskomfortu, tad zobu higiēnists var izmantot arī atsāpinošas vielas, kas noteikti atvieglos turpmāko procedūru. Tomēr lielākoties zobu higiēnista apmeklēšana neizraisa pacientam diskomfortu.

Zobu higiēnista darba pienākumos ietilpst vispirms pacienta mutes dobuma stāvokļa izmeklēšana. Tiek noskaidrota vispārējā mutes dobuma veselība, kā arī bojātie zobi un apkārtējo audu stāvoklis. Tiek veiktas arī dažādas profilakses procedūras, piemēram, virssmaganu un zemsmaganu aplikuma noņemšana, tāpat arī tiek noņemts zobakmens. Zobu higiēnists veic arī zobu pulēšanu un zobu starpu tīrīšanu ar zobu diegu. Šāda veselības darbinieka pienākumos arī ietilpst pacienta informēšana par to, kā pareizi ir jātīra zobi, jo ļoti daudzi cilvēki joprojām to dara nepareizi, līdz ar to neatbrīvojot zobus no kariesa un aplikuma pilnībā; arī zobu diegs bieži vien netiek izmantots. Pie zobu higiēnista iespējams arī uzzināt, kas zobiem kaitē, piemēram, smēķēšana.

Zobu higiēnists ir jāsāk apmeklēt jau no 3 gadu vecuma un jāturpina visu atlikušo cilvēka mūžu. Vizītes būtu jāveic vismaz divas reizes gadā, taču reizēm ir ieteicams speciālistu apmeklēt arī biežāk. Bērniem līdz 18 gadu vecumam higiēnista apmeklējums ir bez maksas, ja vien zobu higiēnists ir noslēdzis līgumu ar Nacionālo veselības dienestu. Pieaugušajiem zobu higiēnista apmeklējums ir maksas pakalpojums.

Follow me!