Zobu taisnošanas metodes

Zobu taisnošanas zinātniskais nosaukums ir ortodontija, kas ir nepareizu žokļu un zobu attiecību korekcija ar brekešu palīdzību. Zobu taisnošanu parasti veic kvalificēts speciālists – ortodonts. Zobu taisnošanas jeb ortodontijas rezultātā tiek uzlabots cilvēka zobu rindu izskats, iegūts skaists smaids, pareizs jeb funkcionāls sakodiens, kā arī netieši tiek uzlabota smaganu veselība. Sakodiena regulēšana parasti tiek veikta bērniem un pusaudžiem, kamēr to skelets vēl tikai veidojas, bet zobu rindu taisnošanai vecumu ierobežojumu nav.

Varētu teikt, ka pastāv 3 zobu taisnošanas veidi, proti, ar ārējo metālisko vai cēlmetālu brekešu palīdzību, ar ārējo keramisko vai sintētiskā safīra brekešu palīdzību, kā arī ar iekšējo jeb lingvālo brekešu palīdzību, kur breketes netiek stiprinātas pie zobu ārējās virsmas, bet gan pie zobu iekšējām virsmām, līdz ar to tās nav redzamas. Pastāv vēl viens veids, kā iztaisnot zobus, tomēr mūsdienās tas vairs nav īpaši aktuāls un tiek izmantots tikai tad, kad nepieciešama neliela zobu korekcija – tas ir izdarām ar tradicionālajām, izņemamajām zobu platītēm.

Pirms zobu korekcijas ir būtiski salabot visus zobus un, ja nepieciešams, liekos zobus, kas varētu traucēt veiksmīgai korekcijai, izraut. Tāpat noteikti ir jāveic rentgena uzņēmums vai pat datortomogrāfija. Nepieciešamības gadījumā tiek ņemti arī žokļu nospiedumi diagnostisko veiduļu izgatavošanai.

Pirms brekešu piestiprināšanas zobi tiek apstrādāti ar speciālu materiālu. Breketes tiek pielīmētas pie zobu emaljas, bet loks tajā tiek nostiprināts ar elastīgām, dažādu krāsu gumijām. Ir breketes, kurās loks netiek stiprināts ar gumiju, jo tajās ir jau iestrādātas fiksācijas iespējas.

Pēc aptuveni 40 minūtes ilgās procedūras līdz pat 2 nedēļām ilgi var saglabāties zobu jūtīgums un diskomforts, ēdot cietu barību vai zobu cieši sakožot. Ja tiek lietotas lingvālās breketes, pāris nedēļas var būt grūtības arī runāt, tomēr tas ir laika un pierašanas jautājums. Korekcijas laikā jāuzmanās ēdot cietu ēdienu, kā arī jāpievērš pastiprināta uzmanība zobu higiēnai, lietojot speciālas birstītes un zobu diegu.

Pirmos rezultātus iespējams redzēt jau pēc pāris mēnešiem, tomēr korekcija ilgst vidēji 2 gadus. Korekcijas laikā ik pēc 4 līdz 8 nedēļām jādodas pie ortodonta, bet 2 reizes gadā jādodas pie zobu higiēnista. Pēc korekcijas, lai nostiprinātu iegūtos rezultātus, nepieciešams 2 mēnešus pastāvīgi nēsāt izņemamo plastmasas kapīti, kas vēlāk (1-2 gadus vai pat visu mūžu) jāliek mutē tikai guļot. Jāuzsver, ka ārsts nevar garantēt, ka rezultāts saglabāsies uz visu mūžu, jo ikvienam cilvēkam dzīves laikā var mainīties mutes dobuma stāvoklis, kas ietekmē arī zobu stāvokli.

Mūsdienās netaisnas zobu rindas un nepareizi sakodieni ir ļoti izplatīta parādība, jo, pirmkārt, ir mainījušies cilvēces ēšanas paradumi – tiek ēsts mīkstāks uzturs, kā rezultātā žokļi kļūst šaurāki, bet zobi, paliekot nemainīgā izmērā, tiek saspiesti. Šķību zobu dēļ veidojas arī nepareizs sakodiens, kas nereti rada arī košļāšanas grūtības un pastiprinātu zobu nodilumu. Šīs problēmas nepieciešams novērst medicīnisku apsvērumu dēļ, tomēr mūsdienās tas tiek darīts galvenokārt kosmētiskos nolūkos.

Otrkārt, ir vainojams arī nepilnvērtīgs uzturs bērnībā un pusaudžu gados, kad skelets veidojas un aug. Nepietiekošs piena produktu un kalcija daudzums uzturā var veicināt zobu un smaganu mīkstināšanos, un līdz ar to arī deformācijas. Bērnībā arī zobu saknes vēl nav izveidojušās pilnīgi, tāpēc zobi ir vieglāk izkustināmi. Šī iemesla dēļ jau bērnībā ir ieteicams pievērst pastiprinātu uzmanību bērna zobu stāvoklim un nepieciešamības gadījumā laicīgi veikt korekcijas – tas, protams, ir uz vecāku atbildību. Bērnībā, kad skelets vēl tikai veidojas, arī zobi šādām korekcijām pakļaujas elastīgāk un vēlamais rezultāts ir iegūstams vieglāk, proti, ātrāk un veiksmīgāk. Bērnībā korekcijas var ilgt vien pāris mēnešus, bet vēlāk tās var ieilgt jau gadiem ilgi. Bērnībā zobu taisnošanai visbiežāk tiek lietotas platītes, bet vēlāk jau nepieciešamas breketes.

Follow me!